This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

DRAGOSTAN: 06 Honda Accord 2.0 M/T, Executive, Arctic Blue Pearl



 
#81

Stiu pe cineva care mi-a rezolvat mie spoiler-ul spate acum doi ani. A iesit 98% la culoare, din cauza ca i-am dat decat spoiler-ul la vopsit si NH-700M (Alabaster Silver Metallic - culoarea de pe 5D-ul meu) are vreo 4 variante de culoare. Din pacate nu am cum sa iti arat pe viu rezultatul, deoarece anul trecut spoiler-ul cu pricina a fost vopsit din nou, la Carpati, cu ocazia basmutei care a trecut Matiz-ul prin el.

Daca vrei, incerc sa dau de el, va pun in legatura si stabiliti intre voi ce si cum.
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#82

Merci mult. Daca poti sa dai de el si sa ma pui in legatura ar fi excelent.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#83

Ti-am trimis un PM. Bafta !
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#84

Montat evacuarea dubla OEM si jante de civic 5D vopsite carbon bronze pearl.
   
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#85

20mm mai jos si e ceas Icon_smile

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#86

asta urmeaza Icon_smile
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#87

nice, intr-adevar cu tranteala o sa arate altfel Icon_smile



Reply



 
#88

Mama Jane cum va arata cand o lasi mai jos nitel...si un Injen sa ii iei musai, suna demential pe acord.



Reply



 
#89

Multam de aprecieri!

@Adi, am deja un filtru Apexi pe tubulatura originala. Acum ca vine vara nu mai e ok si va trebui sa-i fac macar o prelungire sa-l duc mai departe de motor. CAI nu mai vreau, prea mare bataia de cap.

Inainte de tranteala, am cateva elemente de vopsit. Si oricum, mai stau pt ca nu sunt foarte hotarat intre arcuri si apoi, mai tarziu, amortizoare koni yellow, sau o suspensie OEM sport.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#90

Păcat, cred ca pe accord are cel mai misto sound ever Injenu


Sent from my iPhone using Tapatalk 2



Reply



 
#91

Si asta se aude f bine, o aa vezi cu prima ocazie Icon_biggrin
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#92

facut azi o proba cu rotile stock de pe ATR-ul lui Maruta. verdict, tot nehotarat sunt Icon_lol
   
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#93

cam mici pt caroseria aia zic eu
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#94

sunt pe 17 mah, cat de mari sa le pui. masina e cocotata in pom.



Reply



 
#95

Mie-mi place Icon_biggrin


Sent from my iPhone using Tapatalk



Reply



 
#96

(29-04-2014, 22:47)kinky_boy Wrote: sunt pe 17 mah, cat de mari sa le pui. masina e cocotata in pom.

pai de ce crezi tu va masinile astea noi vin cu roti de caruta? ca asta cer proportiile, altfe arata ca o duba cu roti de bicicleta.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#97

Are dreptate Liviu, jantele sunt putin prea suple pt masina asta. Intr-adevar masina e cocotata, dar nici coborata nu cred ca ar fi mare diferenta. Mai vedem, mai studiem.

Am si mers putin cu ele, intr-adevar se simte diferenta de greutate, asta ar fi marele plus.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#98

Valeu! 1.5 ani de cand nu am mai updatat topicul asta. Ia sa bagam o reimprospatare.

Am ajuns la 169.000km. De cand nu am mai scris pe aici am facut cred vreo 50.000km si am rezolvat/schimbat cateva chestii:
-revopsit cateva elemente de caroserie(intre timp au mai aparut chestii de vopsit...deh, Bucuresti);
-am revenit la admisia stock, din motive de liniste Icon_smile ;
-am schimbat cilindrul de ambreiaj;
-am refacut caseta de directie care pierdea ceva lichid pe langa coloana de directie.  

Cilindrul nou este Herth-Buss Jakoparts(la recomandarea celor care l-au mai schimbat pe Accord), care a mers perfect doar cateva mii de km, dupa care a inceput si el sa scartaie usor. L-am gresat cu Shin-Etsu si a tacut de atunci. Si pe cel vechi am incercat sa-l tratez cu Shin-Etsu, dar la el n-a functionat.

Caseta de directie...aici e mai complicat. Caseta mea pierdea lichid pe langa coloana de directie, o chestie destul de rara. De obicei buba apare la unul din capetele de bara, din cauza gropilor. Una peste alta am reconditionat-o complet, cu piese OEM si cu manopera la Vali Icon_smile Cand am luat masina avea la servo ATF in loc de PSF. Asta a fost primul lucru inlocuit la masina dupa ce am luat-o. Tind sa cred ca a avut si asta un rol in uzura prematura a simeringului ala de la coloana.

Recent a primit un polish complet si un tratament hidrofob pt geamuri, in asteptarea toamnei.

Pentru iarna am hotarat sa trec la roti pe 16", dupa 5 ani de 17". Dupa 2 ierni linistite dpdv al evenimentelor neplacute, iarna trecuta am spart 2 anvelope intr-o groapa, ceea ce combinat cu faptul ca oricum trebuia oricum sa schimb gumele de iarna sezonul asta, a dus la decizia de a trece la 16.

Ca atare am achizitionat un set de jante pe 16" OEM din echiparea executive, exact ca cele cu care a venit masina.. Iar ca si anvelope am ales Falken Eurowinter HS449 205/55/16 91H pe care le-am prins la un super pret: 266lei/buc de la cauciucuridirect. Ca idee, asa arata feedback-ul de pe tyrereviews uk: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken...-HS449.htm. Din ce am cautat eu au de departe cel mai bun raport calitate/pret in momentul asta.

Urmeaza revizia de 170.000km cu ulei, filtre, curatare electromotor si reglaj de tacheti, undeva prin noiembrie cred. Tot pana in iarna trebuie sa rezolv si o ciupitura aparuta in pielea de pe scaunul soferului. Nu stiu exact daca a crapat pielea sau daca am agatat-o eu cu ceva, cert e ca e ciupita si ma enerveaza. Inca nu stiu daca schimb doar bucata aia de piele sau retapitez tot scaunul. Mai studiez.

Cateva poze facute chiar dupa polish:
[Image: 20150831_154019.jpg] [Image: 20150831_154051.jpg] [Image: 20150831_154220.jpg]
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#99

Ii prea liniste la voi in masina de auziti cilindrul ala Icon_lol

Ma uitam la poze si arata foarte bine masina dar parca grila aia fata nu da bine deloc, te-ai gandit sa o schimbi?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Bai nu! Cilindrul vechi trezea mortii din fundul iadului. La mine nu a inceput normal, sa clickaie, apoi sa scartaie, apoi sa trosneasca. Nu, la mine de la liniste totala a inceput sa trosneasca direct. Se auzea peste muzica la volum mare, unde deja ai probleme sa te intelegi cu pasagerul din dreapta.

Tare asta cu grila, chiar in we discutam cu un prieten de asta. Eu ii aratam pe net cum ar arata cu grila de euro-r/type-s, el nu si nu, ca arata bine asa si ca stric masina. In primavara planuiesc sa o schimb cu cea sport, ca oricum am luat o piatra in asta si s-a cipit. I-am pus un punct de super-glue ca sa nu inceapa sa se cojeasca.

Pana la iarna o sa primeasca si o galerie de la DC-sports pe care o am de cateva luni dar n-am apucat sa o montez. Trebuie sa-i schimb racordul flexibil si sa o urc pe masina.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.